sprzedaz-na-niemca-oszustwa-handlarzy

W momencie, w którym podejmujemy decyzję o zakupie „nowego” samochodu używanego często jesteśmy już zorientowani w ofertach portali ogłoszeniowych lub nasze poszukiwania dopiero się rozpoczną. Decydując się na konkretną markę i model pojazdu „pod lupę” bierzemy oferty, które spełniają nasze oczekiwania, takie jak rocznik samochodu, przebieg, wyposażenie, stan techniczny oraz oczywiście cenę. Dla nas, Polaków cena często jest kwestią decydującą o zakupie usługi, produktu, czy samochodu. Spójrzmy na to jednak z innej strony. Czy wyjątkowo atrakcyjna cena auta używanego nie wzbudza Twoich podejrzeń? Czy masz świadomość, jakich problemów może przyspożyć Ci oszczędność kilkuset złotych?

Co oznacza sprzedaż na Niemca?

Szara strefa czai się tuż za rogiem. To obszar oszustw finansowych, wśród których popularne jest ukrywanie dochodów przed organami administracji państwowej, podatkowej, czy też celnej. Jak to się odbywa? Poprzez nielegalny obrót towarami i usługami, którego sposób ograniczony jest tylko „polotem i fantazją” nieuczciwego sprzedawcy.

Szara strefa występuje w bardzo wielu obszarach gospodarczych w Polsce, popularnością cieszy się również na rynku handlu samochodami używanymi. Metodą, którą szczególnie upodobali sobie handlarze jest tzw. „sprzedaż na Niemca” niekiedy Holendra, Szweda itd.

Pozwól, że przybliżymy Ci jedną z realnych – i co gorsza wciąż często występujących pułapek w handlu samochodami używanymi.

Taktyka zwana potocznie „sprzedażą na Niemca” w większości przypadków dotyczy samochodów pochodzących z Niemiec, ponieważ właśnie z tego kraju sam proces sprowadzenia auta odbywa się niemal bez zbędnych formalności.

Ale do rzeczy – proceder zaczyna się od sprowadzenia przez handlarza (najczęściej nie prowadzącego działalności gospodarczej) samochodu zza granicy, którego nie rejestruje na siebie w Polsce. Dlaczego? Powodów może być wiele: od uniknięcia płacenia podatków, po sytuacje, w których samochód pochodzi z nielegalnego źródła np. z kradzieży. Dalej pojazd sprzedawany jest Tobie, Twoim znajomym, rodzinie, sąsiadom na umowę „in blanco”. Umowę, która rzekomo została zawarta w Niemczech, a samym sprzedawcą auta jest fikcyjny Niemiec.

Niemiec, który może przysporzyć Ci wielu poważnych problemów!

Jakie są konsekwencje zakupu samochodu „na Niemca”?

co-grozi-za-kupienie-auta-na-niemca

Na podstawie prawdziwych historii śmiało możemy powiedzieć Ci, że samochody sprzedawane w taki sposób niezwykle często pochodzą z kradzieży, posiadają wady ukryte, czy też wady prawne. Nabywając pojazd od fikcyjnego Niemca to Ty stajesz się osobą, która może ponieść konsekwencje prawne (handlarza przecież nie ma na żadnych papierach – nie istnieje.) Wyobraź sobie, że tuż po zakupie auta w pełni szczęśliwy podjeżdżasz pod swój dom, parkujesz, podziwiasz swój nabytek. Wchodzisz do domu z uśmiechem na twarzy, jesz posiłek z rodziną, spędzasz czas z dziećmi. Nagle ktoś puka do Twoich drzwi, otwierasz i widzisz dwóch policjantów. Jak udowodnisz, że to nie Ty jesteś osobą odpowiedzialną zdarzeniu tylko wpadłeś w pułapkę handlarza? Pamiętajmy jeszcze o tym, że podpisałeś nielegalną umowę, co również jest łamaniem prawa. Zgodnie z art.  270 § 1 KK  za podpisanie fałszywej umowy grozi Ci od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Inną konsekwencją zakupu pojazdu na umowę in blanco jest brak jakichkolwiek możliwości dochodzenia swoich praw w przypadku wad ukrytych samochodu. Nie będziesz mógł skorzystać ze swojego prawa do rękojmi. Zapewniamy Cię, że handlarz wyprze się całej transakcji, przecież to nie on sprzedał Ci samochód tylko Niemiec za granicą.

A co z Gwarancją? Tak nabytego auta nie będziesz mógł nawet zabezpieczyć Gwarancją, która pokryłaby koszty naprawy usterek. Gwarancja na samochód używany wystawiana jest w momencie zakupu samochodu, odbywającego się w legalny sposób u sprzedawcy prowadzącego działalność gospodarczą.

Więcej szczegółów?

– Po sprowadzeniu pojazdu zza granicy właściciel auta ma 30 dni na zapłacenie podatku akcyzowego. Jak wiadomo samochód z umową na Niemca może czekać na szczęśliwego nabywcę o wiele dłużej, co oznacza, że termin wniesienia opłaty dawno minął. W takiej sytuacji Ty, nabywając auto od fikcyjnego Niemca popełniasz przestępstwo karnoskarbowe. Za nieopłacenie akcyzy w terminie grozi kara finansowa, która może sięgnąć kwoty 30 tysięcy złotych.

Konsekwencji zakupu samochodu na Niemca jest więcej, ale już w tym miejscu możesz sobie zadać pytanie: Czy warto tak ryzykować dla oszczędności kilkuset złotych?

Jak nie dać się złapać w pułapkę handlarza?

Aby nie dać się złapać w pułapkę umowy in blanco zawsze sprawdzaj co podpisujesz, dokładnie czytaj podsuwany Ci papier. Nie daj się zwieźć na zapewnienia typu „robię to od dawna”, „a kto się zorientuje”, „przecież nikt się nie dowie”…

Zawsze proś o VIN pojazdu i go sprawdzaj (na stronie historiapojazdu.gov.pl masz możliwość sprawdzenia pojazdów zza granicy oraz raportu aut skradzionych). Na oględziny samochodu, czy ewentualny zakup zabierz ze sobą kogoś, kto na całą sytuację spojrzy „na zimno” i będzie mógł Ci doradzić.

Wybierz samochód, który pochodzi od sprawdzonego sprzedawcy, posiadającego swoją stronę internetową, wizytówkę w Google i opinie o firmie. Szukaj samochodu w pewnych źródłach, oferujących Ci dodatkowe zabezpieczenia. Bezpieczny zakup auta używanego zapewni Ci Program samochodyzgwarancja.pl, gdzie znajdziesz tylko sprawdzonych sprzedawców.

Dodatkowo wszystkie auta, oferowane przez sprzedawców Programu samochodyzgwarancja.pl objęte są roczną Gwarancją, zapewniającą Ci realne zabezpieczenie finansowe.

Bezpieczny zakup auta używanego – Program samochodyzgwarancja.pl

Znając zagrożenia rynku sprzedaży samochodów używanych postanowiliśmy stworzyć miejsce, które „grubą kreską” oddzieli się od nieuczciwych i niebezpiecznych praktyk sprzedaży samochodów. Do Programu samochodyzgwarancja.pl wybraliśmy tylko sprawdzonych sprzedawców. Dodatkowo postawiliśmy warunek, aby wszystkie auta, które pojawią się w Programie zostały objęte roczną Gwarancją GetHelp.pl. Program samochodyzgwarancja.pl nie jest kolejnym portalem ogłoszeniowym, na którym każdy może dodać swoją ofertę.

W tym miejscu pragniemy podkreślić, że nie jesteśmy sprzedawcami widniejących na stronie samochodów. Jesteśmy twórcami Programu oraz „strażnikami” bezpieczeństwa Kupujących. Więcej o naszej roli napiszemy w kolejnym artykule.

zakup-auta-uzywanego-samochody-z-gwarancja