Mity i Baśnie o zakupie samochodu od osoby prywatnej

zakup-samochodu-uzywanego-od-osoby-prywatnej

Większość z nas żyje w przekonaniu, że zakup samochodu od osoby prywatnej, która do tej pory przez dłuższy czas go użytkowała jest bezpieczniejszy, a samo auto posiada pewniejszy stan techniczny.

Czy aby na pewno?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że zakup auta używanego od osoby prywatnej jest równie niebezpieczny i nieprzewidywalny, jak ten z komisu, od firmy, od handlarza. Pomijając ukrytych sprzedawców samochodów używanych, w większości przypadków osoby prywatne sprzedają swoje samochody, ponieważ „coś zaczyna się dziać”. Jak coś zaczyna się dziać i podejmą decyzję o sprzedaży pojazdu, raczej nie inwestują już w niego pieniędzy, aby naprawić usterki. Dodatkowo, gdy samochód kupiony od osoby prywatnej wykaże wadę ukrytą, dochodzenie swojego prawa to droga przez mękę. Jak po dwóch tygodniach dowieść Nowakowi, że wiedział o usterce silnika?

Używany tylko do kościoła i z powrotem

W naszym społeczeństwie równie popularne, a zarazem błędne jest przeświadczenie o zakupie auta używanego od osoby starszej – „Panie, wóz był używany tylko do kościoła i z powrotem”. W tym miejscu musimy zdać sobie sprawę, że osoby starsze sprzedające pojazd korzystały z niego we wcześniejszych latach, nie jeżdżąc tylko do „do kościoła i z powrotem”. Mało tego, kolejną zagwozdką jest to, czy osoby będące w podeszłym wieku o ten samochód dbały – czy były wymieniane oleje, niezbędne części, czy potencjalne usterki były naprawiane, czy też lekceważone skoro samochód w ostatnich latach był bardzo rzadko używany.

Pojawia się również pytanie, czy wiek osoby decyduje o tym jakim jest kierowcą?

Nie raz można również usłyszeć, że najlepiej jest kupić auto od kobiety – bo kobiety ostrożnie jeżdżą, nie „szaleją” na drodze, są odpowiedzialniejsze, dużo lepiej dbają o samochód. Otóż prawda leży po środku, lecz najistotniejszą kwestią jest to, że niezależnie od tego, od kogo kupuje się samochód trzeba go bezwzględnie sprawdzić – podczas jazdy próbnej i w warsztacie.

Jakie są inne minusy zakupu samochodu od osoby prywatnej?

Po zakupie pojazdu masz 14 dni za złożenie deklaracji PCC3 i złożenia opłaty w wysokości 2% wartości samochodu. Nabywając auto od firmy zawodowo sprzedającej samochody, czy sprzedawcy prowadzącego działalność gospodarczą nie ponosisz kosztów podatkowych.

 

Drugim, bardzo istotnym minusem zakupu samochodu od osoby prywatnej jest praktyczny brak prawa do rękojmi. Rękojmia znajduje swoje zastosowanie wtedy, gdy umowa zakupu samochodu zostanie zawarta między konsumentem, a przedsiębiorcą od którego uzyskasz fakturę VAT. W przypadku transakcji między osobami prywatnymi, o możliwości skorzystania z prawa do rękojmi można tak naprawdę zapomnieć.

 

Pamiętajmy również, że istnieją gwarancje na samochody używane, które chronią kupujących przed kosztami napraw niespodziewanych usterek. W przypadku niewielkich praw do rękojmi gwarancja byłaby świetnym rozwiązaniem, jednak i ta możliwa jest dopiero wtedy, gdy pojazd nabywamy od osoby prowadzącej działalność.

 

Wielu z nas ma z tyłu głowy możliwość zwrotu pojazdu do 14 dni po jego zakupie. Uwaga – nie ma takiej możliwości. Prawo zwrotu towaru do 14 dni po jego zakupie, obowiązuje wyłącznie w przypadku zakupu poza siedzibą przedsiębiorcy.

Kupując samochód od firmy prawo masz po swojej stronie.

Osoba prowadząca działalność odpowiada za jakość sprzedawanych przez siebie pojazdów. W momencie, w którym zakupiony przez Ciebie samochód się zepsuje, możesz w pełni skorzystać ze swojego prawa do rękojmi. Nabywając pojazd od firmy możesz również dodatkowo zabezpieczyć wybrane przez siebie auto Gwarancją.

 

Podsumowując

Wbrew popularnym, obiegowym mitom i przekonaniom co do zakupu samochodu używanego od osób prywatnych, przedsiębiorców, czy handlarzy zawsze musimy stosować ogólną zasadę ograniczonego zaufania – niezależnie od kogo zamierzamy nabyć pojazd.

Faktem jest, że możemy zminimalizować ryzyko przed zakupem używanego auta weryfikując jego historię  (np. powypadkowość, stan przebiegu) oraz stan techniczny w chwili zakupu (jazda testowa, wizyta w warsztacie).