Istnieje ogólne przeświadczenie, że wybór samochodu poleasingowego jest pewniejszy, a sam samochód posiada bardzo dobry stan techniczny. Czy rzeczywiście samochody po leasingu są lepsze od innych używanych pojazdów? Przyjrzyjmy się faktom, korzyściom oraz potencjalnym problemom związanych z zakupem auta po leasingu.
Skąd pochodzą samochody poleasingowe?
Prawdą jest, że samochody poleasingowe, które trafiły na sprzedaż nie były użytkowane długo – zazwyczaj około 2-3 do 5 lat. Należy jednak pamiętać, że najczęściej były one częścią floty firmowej. Zanim skupimy się na wadach i zaletach samochodów poleasingowych, musimy zdać sobie sprawę z tego dlaczego firmy biorą samochody w leasing, co charakteryzuje te pojazdy i oczywiście jaka jest mentalność firm i prawników do pojazdów służbowych.
Odpowiadając na pierwsze zagadnienie: firmy decydują się na leasing samochodów, bo zwyczajnie im się to opłaca. Wybrane przez nie pojazdy często nie przekraczają kwoty 150 tys. zł, z racji czego mogą wliczyć wydatki leasingowe do kosztów prowadzenia firmy. Wiąże się z tym dalej to, jakie samochody wybierane są do leasingu, a potem trafiają na sprzedaż jako pojazdy poleasingowe.
Czy prowadząc swoją firmę, będąc członkiem zarządu lub osobą odpowiedzialną za firmową flotę zależałoby Ci na tym, aby pracownicy użytkujący służbowe samochody mogli cieszyć się w nich nowoczesnym wyposażeniem, luksusem, idt? Zdecydowałbyś się zapłacić więcej, aby pojazdy, którymi będą jeździć pracownicy wyposażone były w podgrzewane fotele, podłokietniki, skórzaną tapicerkę, androida, czy asystenta parkowania? Oczywiście, że nie. Wybierając samochód, który użytkowało będzie wiele osób wybierzesz klimatyzację, gniazdo USB i ewentualnie podgrzewane lusterka. Samochody trafiające w firmowy leasing to tzw. zwyczaje „golasy” z jedynie podstawowym wyposażeniem. Nie zapominajmy również o tym, że przeważnie widzimy białe samochody poleasingowe. Dlaczego? Biały lakier jest po prostu najtańszy.
Jakie są decydujące czynniki do podjęcia przez firmę decyzji o leasingu? To proste, mała rata i możliwość przewidzenia dodatkowych kosztów. Najczęściej samochód wzięty w leasing swoją firmową karierę kończy po 2 latach, czyli okresie trwania gwarancji producenta.
A jeśli dalej żyjesz w przekonaniu, że olej powinno wymieniać się co 10 tysięcy kilometrów to nie odkryłeś jeszcze popularnego w świecie leasingu oleju long live, wystarczającego na 3 razy większy zasięg. 😉
Przeszłość samochodu po leasingu
Jaki jest najszybszy samochód na świecie? Oczywiście, że ten służbowy!
Samochód firmowy to taki, który przez te kilka lat wykorzystywany był do celów służbowych przez wielu użytkowników, w krótkie, jak i długie trasy, w różnych warunkach, na różnego typu drogach. Stan techniczny pojazdów, które użytkowane były przez pracowników firm może pozostawiać wiele do życzenia. Czy jeżdżąc samochodem firmowym dbasz o niego w tym samym stopniu co o swój własny? Czy przejmujesz się stukami, pukami, zgrzytami, świecącymi się kontrolkami, rysą mniejszą lub większą? Prawda jest taka, że w aucie firmowym pracownicy pozwalają sobie na o wiele więcej niż w swoim własnym. Jest to szczególnie widoczne w przypadku dużych przedsiębiorstw, w których pracownicy nie są związani z firmą niczym innym niż pieniędzmi, tj. nie zależy im na relacjach międzyludzkich, czy na firmowej własności.
Pamiętajcie, że samochód służbowy pokona każdą przeszkodę!
Jakie są zalety zakupu samochodu po leasingu?
Jedną z głównych nasuwających się zalet z wyboru samochodu po leasingu jest fakt, że mamy pewność co do pochodzenia auta, wiemy od kogo kupujemy. Jest to ważny czynnik w procesie bezpiecznego zakupu samochodu. Kolejnym atutem jest cena – za stosunkowo nowy samochód zapłacimy mniej niż gdybyśmy kupowali go w salonie. Jakie są inne zalety aut po leasingu? Zobaczmy:
⏩ Krótkie okresy użytkowania
Samochody poleasingowe to auta stosunkowo nowe, najczęściej liczą sobie około 2/3 lat.
⏩ Pewna historia pojazdu
Samochody po leasingu zazwyczaj mają pełną dokumentację serwisową, co pozwala na dokładne prześledzenie ich historii. Dzięki temu możemy łatwo zweryfikować, czy pojazd był regularnie serwisowany i czy nie miał poważnych awarii. Dzięki pełnej historii serwisowej koszty utrzymania samochodu po leasingu są bardziej przewidywalne, a ryzyko wad ukrytych i kręconych liczników znacznie mniejsze.
⏩ Faktura VAT
Samochody poleasingowe sprzedawane są na fakturę VAT, co jest szczególnie korzystne dla firmy planującej zakup takich pojazdów.
Wady samochodów po leasingu
Nawiązując do naszych wcześniejszych przemyśleń o użytkowaniu pojazdu firmowego przez pracowników, przyjrzyjmy się dokładniej potencjalnym problemom wyboru samochodu po leasingu.
⏩ Intensywne użytkowanie
Auta będące częścią firmowej floty mają wielu kierowców o wielu stylach jazdy, podejścia do własności firmowej, uczciwości i rzetelności. Samochody poleasingowe w dużej mierze mogą być bardziej wyeksploatowane niż inne pojazdy dostępne na rynku samochodów z drugiej ręki.
⏩ Możliwe ukryte uszkodzenia
Nawiązując do wcześniejszego akapitu, można śmiało powiedzieć, że auta poleasingowe często posiadają drobne, ale liczne uszkodzenia. Mogą to być zadrapania, wgniecenia, czy na przykład zużycia wnętrza lub wyposażenia. Inną kwestią jest to, że firmy podobnie jak osoby prywatne mogą nie przywiązywać wagi do eliminowania potencjalnych usterek. Wynika to z faktu szybkiej wymiany pojazdów flotowych po zakończonym leasingu, jak również brak czasu i ludzi do odpowiedniego dbania o samochody, szczególnie w przypadku dużej floty.
Istnieje jeszcze kilka innych aspektów, będących możliwymi przeszkodami w wyborze auta po leasingu. Są to m.in.:
- Ograniczone możliwości negocjacji ceny. W przeciwieństwie do komisów, firm, czy osób prywatnych, dealerzy są o wiele niej przychylni do możliwości negocjacji ceny pojazdu.
- Potencjalne problemy z gwarancją. Mimo tego, że wiele aut po leasingu jest jeszcze objętych gwarancją, okres jej trwania jest znacznie krótszy, a jej warunki mogą nie być dość korzystne.
- Firmy leasingowe nie przykładają się, aby przygotować samochód do sprzedaży.
Pamiętajcie, że nikt tak dobrze nie przygotuje auta do sprzedaży jak komisiarz, możesz trafić na kręcony licznik, ale samochód zawsze będzie wybłyszczony i wypachniony. 😉
Czy warto wybrać samochód po leasingu?
Stawiając na piedestale samo bezpieczeństwo transakcji, czy autentyczne dokumenty z prawdziwymi informacjami możemy powiedzieć, że zakup auta po leasingu jest dobrym wyborem. Jednak patrząc na tendencję użytkowania samochodów we flotach firmowych można zastanowić się, czy wybór takiego auta jest na pewno właściwy.
Szukając pewnego auta używanego warto poznać samochodyzgwarancja.pl.
Samochodyzgwarancja.pl to Program, w którym znajdziecie samochody używane wyłącznie od Autoryzowanych Sprzedawców – do tego z całej Polski. Każdy pojazd widoczny na samochodyzgwarancja.pl objęty jest roczną Gwarancją wliczoną w cenę. Dodatkowo, strona umożliwia Wam sprawdzenie prawdziwych informacji o sprzedawcach w postaci opinii, które wystawiły osoby po zakupie auta u danego sprzedawcy. Każda z opinii jest weryfikowana pod kątem autentyczności.
Uwaga – samochodyzgwarancja.pl to nie portal ogłoszeniowy, ani miejsce, w którym nabędziesz samochód online. Samochodyzgwarancja.pl umożliwiają Kupującym znalezienie samochodu o pewnym stanie technicznym od Autoryzowanego Sprzedawcy, który spełnia warunki uczestnictwa w Programie, zobowiązując się do rzetelności, profesjonalizmu, oferowania wyłącznie sprawnych samochodów oraz objętych roczną Gwarancją GetHelp.pl.