oto-moto-ukryty-handlarzz-samochody-uzywane

Szukając samochodu używanego na portalach ogłoszeniowych widzimy oferty zarówno od sprzedawców prowadzących działalność gospodarczą, czyli własną firmę, handlarzy,  jak i osób prywatnych. Gdy już zainteresuje nas dany pojazd, dalej kontaktujemy się z osobą, która wystawiła ogłoszenie. Jeśli auto, które wybrałeś wystawione zostało przez osobę prywatną, musisz wiedzieć, że tak naprawdę za tą zasłoną może kryć się nieuczciwy albo ukryty handlarz.

Dlaczego sprzedawcy i handlarze udają osoby prywatne na portalach ogłoszeniowych?

Powodów i odpowiedzi jest kilka, od tych błahych do potencjalnych zagrożeń.

  1. Najczęściej spotykanym powodem podawania się przez sprzedawcę za osobę prywatną jest znaczna różnica ceny wystawienia ogłoszenia. Koszt wystawienia ogłoszenia dla osoby prywatnej jest po prosu niższy niż dla osoby prowadzącej działalność. Jeśli sprzedawca chce być uczciwy, sam poinformuje Cię o tym, że sprzedaje samochody zawodowo.

 

  1. Kolejną odpowiedzią, poza niższym kosztem ogłoszenia może być fakt, że osoba sprzedająca nie chce ujawnić swojej działalności. Powodem tego może być zła reputacja jego biznesu, wynikająca ze stosowania przez niego praktyk szarej strefy, oferowaniem samochodów uszkodzonych, z wadami ukrytymi, kręconymi licznikami lub co gorsza stosowanie przez niego metody takiej jak na przykład sprzedaż na Niemca.

 

 

  1. Za zasłoną osoby prywatnej może stać ukryty handlarz, czyli osoba sprzedająca samochody używane bez działalności gospodarczej. W takich przypadkach popularne są auta sprowadzane jak najniższym kosztem, samochody, których stan pozostawia wiele do życzenia, czy nawet auta, które pochodzą z nielegalnych źródeł, na przykład z kradzieży.

 

Ukryty handlarz to brak możliwości sprawdzenia od kogo się kupuje.

Portale ogłoszeniowe toną w ofertach samochodów używanych, zapewniając kupującym szeroki wybór pojazdów w całej Polsce. Należy jednak pamiętać, że więcej nie znaczy lepiej. Portale ogłoszeniowe są pełne ukrytych handlarzy! Pierwszym krokiem przy wyborze auta używanego powinno być dokładne sprawdzenie sprzedawcy. Mając do czynienia z ofertami od ukrytych handlarzy, nie jesteśmy w stanie zweryfikować ich działalności, czy choćby przeczytać o nich opinii. Dlaczego? Dlatego, że w ogłoszeniu osoby bawiącej się w chowanego nie ma żadnych danych firmowych, na których moglibyśmy bazować. To oczywiście nie jest przypadek! Osoby sprzedające samochody w ten sposób po prostu nie chcą być znalezione, ponieważ albo ukrywają się w szarej strefie, albo nie cieszą się dobrą opinią na rynku.

Jakie zagrożenia niesie za sobą zakup auta od ukrytego handlarza?

Pomijając fakt braku zaufania do takiego sprzedawcy, który podszywa się pod osobę prywatną mamy do czynienia ze znacznie poważniejszymi pułapkami, które opisaliśmy w kolejnym rozdziale „Nie daj się zrobić na szaro”. Nabywając samochód od ukrytego handlarza możesz utopić pieniądze w pojazd z licznymi usterkami, wadami ukrytymi, a nawet wadami prawnymi. Jeśli dojdzie do tego umowa z zaniżoną wartością samochodu, czy umowa na Niemca nie będziesz miał możliwości dochodzenia swojego prawa do rękojmi, czy odzyskania pieniędzy. Poza tym, jeśli podpiszesz sfałszowaną umowę lub pojazd, który kupisz będzie pochodzić z nielegalnego źródła, dodatkowo mogą czekać Cię poważne konsekwencje prawne, takie jak:

 

  • od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności za podpisanie fałszywej umowy,
  • do 30 tysięcy złotych za nieopłacenie akcyzy w terminie,
  • grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat za ingerencję we wskazania licznika.

Jak więc znaleźć dobry samochód używany?

Szukając dobrego samochodu używanego należy postawić na sprzedających, o których znajdziemy rzetelne informacje, dane firmy, czy opinie. Oczywiście wybrany samochód trzeba również sprawdzić podczas oględzin, jazdy próbnej i wizyty w warsztacie.

Wybranie samochodu od sprawdzonego sprzedawcy, prowadzącego legalną i jawną działalność minimalizuje ryzyko związane z zakupem auta używanego.