zakup-samochodu-uzywanego-jazda-probna

Portale ogłoszeniowe są pełne ofert samochodów używanych z „full opcjami”. W słowniku osoby sprzedającej auta wyrażenie „full opcja” oznacza pełne wyposażenie pojazdu wraz z elementami dodatkowymi typowymi dla danego modelu. Dla nas full opcja oznacza o wiele więcej – od pierwszego kontaktu ze sprzedawcą, poprzez wstępne oględziny,  jazdę próbną, wizytę w warsztacie, aż po finalizację zakupu i obsługę posprzedażową.

Jak powinien wyglądać proces zakupu samochodu używanego

Zostawiając na dalszym planie kwestie związane wyposażeniem auta, spójrzmy na full opcję z perspektywy procesu zakupu pojazdu. Mimo, że sprzedawcy zawsze zachwalają stan techniczny każdego z oferowanych przez siebie samochodów, wielu z nich nie wyraża zgody lub podchodzi niechętnie to podstawowych aspektów zakupu auta, takich jak jazda próbna, czy wizyta kontrolna w warsztacie.

Po zainteresowaniu się samochodem, który w zamyśle spełnia nasze oczekiwania, podejmujemy kontakt telefoniczny ze jego sprzedawcą. Już w tej rozmowie warto jest poprosić o numer VIN auta (często zdarza się, że ten nie został podany w ogłoszeniu),  aby przed wybraniem się na miejsce mieć wiedzę na temat historii pojazdu. Wiele osób kupujących samochód używany ma już wiedzę i doświadczenie, pomagające im dokładnie sprawdzić auto przed dokonaniem decyzji o zakupie. Jednak większa część kupującym nie interesuje się na tyle zagadnieniami technicznymi, aby móc w pełni dobrze samodzielnie sprawdzić samochód. Właśnie na tej niewiedzy bardzo często bazują osoby sprzedające.

Postawmy sobie za cel „full opcję”, jaka powinna być możliwa podczas wizyty u sprzedawcy i nie tylko, bo również w procesie zakupu auta od osoby prywatnej.

Jazda próbna to podstawa

Poza wstępnymi oględzinami auta z zewnątrz, jak i wewnątrz niezwykle ważnym aspektem jest odbycie jazdy próbnej. Właśnie podczas pierwszej jazdy samochodem sprawdzamy, czy czujemy się komfortowo w aucie, czy dobrze się nam go prowadzi oraz oczywiście, czy wszystkie elementy wyposażenia poprawnie działają, czy pojazd nie wydaje niepokojących dźwięków, nie ma problemów z przyspieszaniem, hamowaniem, skrzynią biegów, itd.

Nie jest tajemnicą, że wielu sprzedawców irytuje nasza dociekliwość co do stanu interesującego nas samochodu. Sprzedający, klasyfikujący się pod powiedzenie „do bramy i się nie znamy” udzieli Ci zdawkowych informacji, często nie zgodzi się abyś sam prowadził pojazd w trakcie jazdy próbnej, aby jazda odbyła się zarówno na drodze miejskiej, jak i szybkiego ruchu, a w najgorszym przypadku nie będzie chciał w ogóle do jazdy próbnej dopuścić.

Sprawdź samochód w warsztacie

Drugą bardzo ważną kwestią procesu zakupu auta używanego jest sprawdzenie samochodu w warsztacie, w serwisie lub na stacji diagnostycznej.

Nawet jeśli na oględziny samochodu zabierzesz ze sobą osobę, która jest świetnie zorientowana w kwestiach technicznych auta, to bez odpowiedniego sprzętu nie dokona dość dobrej weryfikacji. Poza tym, jadąc na sprawdzenie auta w warsztacie możesz poprosić fachowca o wystawienie dokumentu na temat obecnego stanu pojazdu. Wizyta w warsztacie, serwisie, czy na stacji diagnostycznej może pomóc Ci uchronić się przed wdepnięciem na minę, taką jak „drobne usterki”, o których poinformowała Cię osoba sprzedająca, zapewniając o możliwości ich szybkiego usunięcia za grosze – Twoje grosze, do których prawdopodobnie będziesz musiał dodać kilka zer.

Jeśli sprzedawca, czy osoba prywatna nie wyrazi zgody lub będzie niechętnie nastawiona do profesjonalnego sprawdzenia samochodu  wiedz, że w takiej sytuacji stan auta prawdopodobnie jest inny niż go malują.

zakup-samochodu-sprawdzenie-auta-w-warsztatcie

Oceń kontakt ze sprzedawcą i obsługę

Czy sprzedawca udzielił nam informacji, na których nam zależało? W jaki sposób odpowiadał na nasze pytania i jakie miał do nich nastawienie? Musicie wiedzieć, że wielu z nich zwyczajnie nie zna się lub nie ma wiedzy na temat sprzedawanych przez siebie samochodów. Auta sprowadzają za pośrednictwem aukcji, następnie są one dowożone na plac i często w ogóle nie sprawdzane. Sprzedawcy zależy na szybkiej transakcji i zarobku, a nie na tym, aby Klient nabył dobry, w pełni sprawny pojazd.

Tutaj możemy już odpowiedzieć sobie, jaki jest pierwszy punkt rozpoznania dobrego sprzedawcy samochodów używanych. Rzetelny sprzedawca ma wiedzę o aucie, chętnie Ci o nim opowie, nie będzie starał się ukryć istotnych informacji. Poza tym sprzedawca, który ma pewność co do stanu swoich samochodów, sprawdził je i odpowiednio przygotował do sprzedaży nie będzie unikał, ani sprzeciwiał się naszej full opcji – odbędzie z Tobą jazdę próbną, zgodzi się na wizytę w warsztacie. Sprzedawca pewnych samochodów używanych, jako dodatkowy benefit zaproponuje Ci gwarancję na auto, nie będzie zaniżał ceny samochodu na umowie, nie zablokuje twojego numeru zaraz po sprzedaniu Ci samochodu.